Wi-Fi 6 – wydajność i jakość transmisji od Cisco

Technologia rozwija się błyskawicznie, wciąż dostarczając nam nowych rozwiązań. Najbardziej namacalnymi tego dowodami są nowoczesne smartfony czy komputery. Natomiast mniej rzucają się w oczy technologie, bez których oba wspomniane urządzenia straciłyby sporą część swoich funkcjonalności. Ich rozwój, choć trwa nieustannie, nie jest specjalnie widoczny dla przeciętnego użytkownika. Doskonałym przykładem są tu sieci bezprzewodowe.

3D rendering building on tablet for wifi 6 concept.

Jeden z naszych partnerów, firma Cisco – wiodący producent rozwiązań sieciowych – wprowadza właśnie do swojej oferty urządzenia bazujące na standardzie 802.11ax. W przestrzeni publicznej znany jest on lepiej jako Wi-Fi 6. Standard ten powstał w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na wydajność i jakość transmisji bezprzewodowej. Do sieci Wi-Fi podłączanych jest coraz więcej urządzeń, rozwijanie standardów jest więc niezbędne dla wydajnego funkcjonowania środowiska sieciowego.

Szósta generacja standardów WLAN w dużej mierze bazuje na swojej poprzedniczce, 802.11ac, jednak wzbogacona została o dodatkowe rozwiązania. W 802.11ax dodano m.in. pracę w paśmie 2.4GHz aby zapewnić bezprzewodowe połączenia dla takich środowisk, jak np. IoT. Odpowiedzią na zapotrzebowanie związane z coraz większą liczbą urządzeń korzystających z Wi-Fi, jest wprowadzenie modulacji OFDMA. Znana jest ona m.in. z sieci LTE, a jej celem jest wsparcie środowisk, z których w jednym momencie korzysta wielu użytkowników, ponieważ pozytywnie wpływa na jakość transmisji. Innym ułatwieniem dla tego typu środowiska jest ulepszenie technologii MU-MIMO. W ten sposób możliwe jest przesyłanie dwustronne danych do wielu odbiorców, w tym samym czasie.

W bogatej ofercie Cisco znajdują się już najnowsze modele punktów dostępowych, bazujące na szóstej generacji Wi-Fi. W linii Catalyst 9100, która jest następczynią Aironet, znajdują się trzy modele – 9115, 9117, 9120. Wyposażone są one w nawet osiem anten nadawczo-odbierających (model 9117), minimum trzy radia, a także porty mGig. Oczywiście Cisco nie pozbawiło nowych punktów rozwiązań, które sprawdzały się w poprzednich generacjach, jak Flexible Radio Assignment (model 9120) czy CleanAir. Nowe Access Point współpracują też z wcześniej produkowanymi kontrolerami – przy wykorzystaniu odpowiedniej wersji oprogramowania.

WIFI6cat9100

Punkty dostępowe z linii Catalyst 9100.

Kontrolery sieci są w obecnej rzeczywistości niezbędnym elementem nowoczesnej sieci Wi-Fi. Nieważne czy mówimy o kontrolerach samodzielnych, czy o pracujących na zasobach punktu dostępowego, czyli tzw. Mobility Express. Ciekawą propozycją Cisco są nowe kontrolery z rodziny Catalyst 9800. Zaliczamy do nich fizyczne urządzenia, wirtualne kontrolery i kontrolery wbudowane na przełącznikach. To co je wyróżnia od poprzedników, to zmiana systemu na nowoczesny IOS-XE – podsumowuje Wojciech Kotkiewicz.

Szósta generacja Wi-Fi już niedługo na dobre zagości w domach i biurach. Warto już teraz zaopatrzyć się w rozwiązania bazujące na tej technologii, aby być o krok przed konkurencją!

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.