Dlaczego warto wybrać SaaS?

Usługi chmurowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze. W zależności od państwa, przedsiębiorstwa przekonują się do tego rozwiązania w różnym stopniu. Według danych Eurostat z 2018 roku, w Finlandii aż 65,3% firm, korzysta z rozwiązań cloudowych. W Polsce ten odsetek wynosi jedynie 11,5%.

Jak wynika ze statystyk największe zapotrzebowanie występuje na usługi chmurowe w modelu SaaS. Rośnie ono w tempie około trzydziestu procent rocznie. Nie ma powodów do zdumienia, SaaS jest jednym z najkorzystniejszych sposób użytkowania rozwiązań chmurowych. Postanowiliśmy pochylić się nad tym zagadnieniem i przedstawić korzyści, mogące płynąc z tego modelu.

Dostępne zawsze i wszędzie

SaaS czyli Software as a service, to model, który sprawia, że aplikacja jest przechowywana na komputerze dostawcy, a nie klienta. Klient ma możliwość korzystać z niej za pomocą przeglądarki internetowej. Aplikacja nie musi być zainstalowana na żadnym urządzeniu, ani komputerze, ani serwerze.  Potrzeba jedynie telefonu lub komputera z dostępem do Internetu.

Pozwala to na przykład, na zdalną pracę pracowników. Nie muszą wówczas korzystać tylko i wyłącznie z urządzeń znajdujących się w biurze, na których aplikacja jest zainstalowana. Wystarczy, że mają podłączenie do Internetu.

W ten sposób można wynająć aplikacje najróżniejszego typu, od prostych kalendarzy i skrzynek pocztowych, do profesjonalnych i skomplikowanych aplikacji biznesowych wykorzystywanych przy obsłudze klienta czy zarządzania zasobami. Możliwości jest mnóstwo.

Model Software-as-a-Service nie jest niczym nowym, dostępny jest u nas od co najmniej kilkunastu lat. Dzięki rozwiązaniom SaaS zaawansowane technologie i oprogramowanie, niegdyś dostępne wyłącznie dla dużych, zasobnych przedsiębiorstw, dziś mogą z powodzeniem trafić do firm i instytucji z segmentu MŚP. – komentuje Adam Bielawski, Business Development Manager Cloud.

Abonament, a nie inwestycja

SaaS pozwala na dokonywanie opłaty zależnie od wykorzystanych zasobów. Jeśli korzysta się mało, płaci się niewiele, przy intensywnym wykorzystywaniu, opłaty wzrastają. Można to porównać do samochód wypożyczanych na minuty, im więcej się wyjeździ, tym więcej trzeba zapłacić.

W klasycznym układzie, jeśli przedsiębiorca chce, aby jego pracownicy wykorzystywali aplikację do obsługi klienta, która zbiera duże ilości danych, musi zainwestować w serwery, aplikację oraz jej instalację. Determinuje to spore koszty już na samym początku. W modelu SaaS, trzeba ponieść jedynie miesięczną opłatę abonamentową. Koszty spadają. Spadają również nakłady pracy, nie trzeba angażować informatyków do obsługi serwera czy instalacji, bo te obowiązki leżą po stronie dostarczyciela chmury. SaaS ze strony użytkownika oznacza zmniejszenie początkowych kosztów i zrzucenie z siebie sporych nakładów pracy.

Gdzie najlepiej sprawdza się model Software-as-a-Service?  Zdecydowanie nie ograniczałbym się do konkretnej branży lub wielkości przedsiębiorstwa. Jeśli potrzebujesz oprogramowania lub rozwiązań, które dopasują się do stale zmieniających się potrzeb Twojej organizacji – model Software as a Service będzie korzystnym rozwiązaniem.  Ale nie tylko. SaaS poleciłbym także tym firmom, które są na początku procesu transformacji „tradycyjnej informatyki” w elastyczne rozwiązania chmurowe. – dodaje Adam Bielawski.

Model SaaS będzie z roku na rok coraz bardziej popularny, a w pewnym momencie, może nawet stać się dominującym na rynku. Jeżeli uważasz, że to rozwiązanie dla Twojej firmy, wybierz jedną z cloudowych usług SaaS już dziś.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.