Wirtualizacja to bezpieczeństwo

O ile współcześnie „wirtualne życie” nikogo już nie dziwi, o tyle „wirtualny hardware” sporo osób – w tym przedsiębiorców – wciąż traktuje z przymrużeniem oka. Zupełnie niesłusznie!

Serwery i pamięci masowe to elementy, bez których nie ma mowy o infrastrukturze IT. Jednak czasy kiedy zajmowały one nieskończoną ilość metrów kwadratowych cennej powierzchni biurowej odchodzą w zapomnienie. Wszystko dzięki jednej z najważniejszych i najciekawszych innowacji ostatnich lat – czyli wirtualizacji.

Zobacz też: Wirtualizacja i przyszłość cloud computingu

Najprościej mówiąc wirtualizacja to technologia pozwalająca na wyizolowanie odpowiednich zasobów sprzętowych z dostępnych urządzeń. Najlepszym i najczęściej wykorzystywanym w praktyce przykładem tego rozwiązania jest wirtualizacja serwerów. W tym wypadku odpowiednie oprogramowanie pozwala uruchomić na maszynie fizycznej wiele niezależnych od siebie wirtualnych serwerów. Dzięki takiemu zabiegowi i odpowiednim narzędziom osiągamy lepsze, efektywniejsze i bardziej wydajne wykorzystanie zasobów sprzętowych. Do tego dochodzi duża elastyczność oraz możliwość automatyzacji i uproszczenia zarządzania z jednego miejsca tysiącami „wirtualek”. I to w zasadzie bez konieczności zakupu nowego sprzętu – oszczędność, czasu, pieniędzy i przestrzeni.

Cloud Computing Service. Infographical template on the subject of 'Cloud Computing Technologies'.

Spytacie o zagrożenia. Wirtualizacja jest bardzo bezpieczną technologią! Uniezależnia ona wirtualną maszynę od konkretnego sprzętu fizycznego. Dzięki temu np. awaria płyty głównej nie musi mieć wpływu na stan i funkcjonowanie danej maszyny wirtualnej czy jej oprogramowania. Zaawansowane mechanizmy zapewniające ciągłość pracy w niezauważalny sposób odtwarzają zasoby na innym działającym sprzęcie gwarantując tym samym, że np. nasz serwer WWW będzie cały czas dostępny.

Dodatkowo, aby zapewnić ochronę naszego środowiska przed utratą danych, za pomocą dedykowanych rozwiązań regularnie tworzone są kopie zapasowe serwerów wirtualnych. Co bardzo ważne – ich sprawne odtwarzanie w środowiskach wirtualnych jest nieporównywalnie szybsze i bardziej elastyczne niż w rozwiązaniach fizycznych. Wykorzystując mechanizmy automatyzacji, znacznemu uproszczeniu ulegają także zadania administracyjne związane m.in. właśnie z „backup & restore”, co również przekłada się na bezpieczeństwo i oszczędności związane z utrzymaniem infrastruktury IT.

Czytaj też: Dlaczego warto przenieść dane do chmury?

Warto pamiętać, że w pierwszych latach istnienia rozwiązań wirtualizacji ich popularność była niewielka, stąd znikome były też problemy związane z jej bezpieczeństwem. Przez lata rozwoju tej technologii ewoluowały niestety również zagrożenia specyficzne dla środowisk wirtualnych. Dlatego podobnie jak w przypadku urządzeń fizycznych, również przy korzystaniu z maszyn wirtualnych należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia na poziomie sieciowym. Do naszej dyspozycji są tu m.in. dedykowane zapory (firewall) oraz sensory (IPS) służące do analizy i ochrony ruchu wewnątrz naszego wirtualnego świata.

Podsumowując zasady wirtualizacji – nawet tak bardzo popularny ostatnio trend w świecie IT jak Cloud Computing wykorzystuje bardzo często technologie wirtualizacji, a modele chmury obliczeniowej typu IaaS (Infrastructure as a Service) czy PaaS (Platform as a Service) nie byłyby możliwe właśnie bez wirtualizacji zasobów. Czy warto inwestować w tę technologię? Bez dwóch zdań.

Wojciech Kotkiewicz
Menedżer Technicznego Wsparcia Sprzedaży w ABC Data

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.