Sklep stacjonarny – wymagania na dziś i jutro

Pod koniec 2017 roku zagłębiliśmy się w temat wieszczonej często w mediach „rewolucji e-commerce”, pokazując, że sklepy stacjonarne nadal mają rację bytu i mogą być silnym punktem każdej organizacji, która odpowiednio wdraża strategię omnichannel. Posiadanie wielu różnych kanałów sprzedaży nie wystarczy jednak do odniesienia sukcesu – niezbędne jest również ich właściwe funkcjonowanie.

Konsumenci nadal cenią sklepy stacjonarne za oferowane możliwości. Wielu chce przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej obejrzeć, wstępnie przetestować lub porównać produkt z innymi. Część szuka eksperckiej porady u fachowej obsługi. Inni z kolei doceniają większą anonimowość związaną z taką formą przeprowadzania transakcji kupna-sprzedaży. Nie może w tej sytuacji dziwić, że sklep stacjonarny to wciąż atrakcyjna alternatywa i często rozważana opcja, nie tylko przy zakupie ubrań czy produktów spożywczych, ale też elektroniki.

Nowoczesność dzisiaj

Działające, często od kilkunastu lat, na rynku sklepy stacjonarne mogą więc liczyć na zainteresowanie potencjalnych klientów, nawet w dobie tak dynamicznego rozwoju e-commerce. By jednak osiągać kolejne sukcesy i notować dalsze wzrosty sprzedaży, muszą dopasować się do aktualnych potrzeb konsumentów, w tym też oczekiwań młodszych pokoleń, przyzwyczajonych do konkretnych rozwiązań i udogodnień.

Dlatego tak istotne obecnie staje się łączenie różnych technologii. Wykorzystywanie możliwości urządzeń mobilnych do lepszego prezentowania oferty, ułatwianie wyszukiwania produktów za pomocą smartfona lub wspomaganie promocji posiadanego portfolio za pomocą systemów digital signage. Inwestycje w samoobsługowe kasy i rozwiązania wspierające asystentów głosowych, pozwalają wyróżnić się na tle konkurentów. Przynajmniej częściowo rozwiązują również problemy najczęściej zniechęcające klientów, jak długie kolejki i trudne do znalezienia produkty na półkach.

Niezmiennie ważna jest też odpowiednia infrastruktura. Klienci, co potwierdzają analizy, wybierają z reguły sklepy, w których znajdą miejsce do bezpiecznego pozostawienia samochodu i gdzie unikną tłoku. Nie tylko pojemny parking i odpowiednio rozplanowana przestrzeń sklepowa przyciągną jednak konsumentów, ale również wydzielona sekcja do odpoczynku i przejrzenia folderów reklamowych przy drobnym, zakupionym na miejscu poczęstunku.

W przypadku sklepów internetowych niezbędny jest dobrej jakości content – szczegółowe opisy produktów czy poradniki. Eksperckiej wiedzy i wsparcia oczekują też konsumenci odwiedzający sklepy stacjonarne. Stąd też tak ważne jest, by czekała na nich wykwalifikowana, dysponująca odpowiednimi informacjami obsługa. O klienta nie tylko należy zadbać, ale również wesprzeć go, by wrócił do domu zadowolony.

shop-2607121_1280

Sklepy przyszłości

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że już dzisiaj sklepy stacjonarne, których właściciele śledzą najnowsze trendy, znacznie różnią się od lokali, które sprzedawały określone produkty na początku XXI wieku. Wszystko wskazuje, że w najbliższych latach konsumenci mogą doczekać się jeszcze wielu rewolucyjnych zmian.

Eksperci w swoich przewidywaniach wskazują m.in. na potrzebę angażowania klientów za pomocą tematycznych promocji i szeroko zakrojonych akcji. Wykorzystanie nowych technologii i multimediów ma pozwolić w przyszłości właścicielom sklepów swobodnie modyfikować wystrój lokalu za pomocą gry światłem i treści wyświetlanych na monitorach. Ważne mają być również interaktywne, angażujące potencjalnych odbiorców prezentacje, wykorzystujące chociażby motyw grywalizacji. Odwiedzających lokal klientów mają witać swobodnie komunikujące się w wielu językach roboty-asystenci, którzy będą stanowić alternatywę dla wirtualnych pomocników ze smartfonów, zabieranych na każde zakupy.

Wizje przyszłości wskazują, że właściciele sklepów stacjonarnych będą mogli w szczególny sposób zadbać o komfort swoich klientów. Wybrane i kupione produkty nie będą przez nich zabierane do domu, a pakowane na magazynie i wysyłane od razu pod wskazany adres. Początkowo taka usługa może oznaczać konieczność oczekiwania na dostawę przez kilka godzin, ale w domyśle miałaby zajmować ledwie kilkanaście minut, co w przypadku wdrożenia autonomicznych samochodów czy transportu za pomocą dronów jest możliwe do zrealizowania. Spore nowości mogą też czekać sklepy sprzedające odzież, gdzie technologie mają pozwolić na przymierzanie ubrań na modelach 3D, będących skanami konsumentów. Wszystko po to, by zakupy stały się mniej męczące.

Intelligent Digital Signage in smart retail , Augmented reality marketing and face recognition concept. Interactive artificial intelligence digital advertisement in fashion retail shopping Mall.

Omnichannel w pełnej krasie

Nowoczesne, korzystające z najnowszych technologii i rozwiązań sklepy stacjonarne to niezbędny element skutecznie realizowanej strategii omnichannel. Organizacje stawiające na rozwój wielokanałowej sprzedaży muszą w równym stopniu dbać o wdrażanie innowacji w e-commerce, co modernizować swoje sklepy stacjonarne, by były konkurencyjne i przyciągały klientów.

Na pewno przewagę konkurencyjną zdobędą te firmy, które będą potrafiły zapewnić, niezależnie od kanału komunikacji i sprzedaży, spójne doświadczenie sprzedażowe swoim konsumentom. Co więcej, dzisiaj technologie zbierania i przetwarzania danych przestają być już barierą we wdrażaniu podejścia omnichannel. W efekcie problem, jakim była niemożność identyfikacji tego samego konsumenta, korzystającego z wielu kanałów, przestaje być tak dotkliwy. Dostępność systemów klasy marketing automation, które mogą skutecznie posłużyć do zbierania i integrowania danych z wielu kanałów sprzedażowych oraz pozwalają prowadzić komunikację z konsumentem w czasie rzeczywistym sprawia, że koncepcje omnichannelowe znajdują dzisiaj swoje praktyczne zastosowanie i przyczyniają się do realnego wzrostu sprzedaży – komentuje Łukasz Duda, Dyrektor e-Commerce w ABC Data.

A jak może wyglądać wizyta w sklepie za kilkanaście lat? To pokażemy już niedługo na ABC Data News i w naszych kanałach social media.

Źródła:
www.fundera.com/blog/retails-not-dead
https://www.forbes.com/sites/forbescommunicationscouncil/2017/06/20/the-future-of-retail-how-well-be-shopping-in-10-years/#203a308758a6

 

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.