Pięciokrotne cięcie kosztów z IoT

Dzięki analizie danych zebranych podczas różnych procesów, przedsiębiorstwa mogą usprawniać swoje działania, zwiększać wydajność i ograniczać koszty. O ile już od dawna mówi się o korzystnym wpływie Big Data i internetu rzeczy na rozwój firm, o tyle o praktycznych korzyściach ich wdrażania dowiadujemy się tak naprawdę dopiero od pewnego czasu.

Nasza wiedza na ten temat rośnie wraz z doświadczeniem nabywanym przez kolejne przedsiębiorstwa testujące nowatorskie technologie. Niemal każdego tygodnia poznajemy przykłady organizacji, które dzięki inwestycjom w Big Data i internet rzeczy osiągnęły wymierne korzyści, dając przykład innym. Jednym z takich wartych wzmianki projektów zaprezentowanych w ostatnim czasie jest ten przeprowadzony przez amerykańskiego producenta samochodów ciężarowych i autobusów szkolnych Navistar oraz specjalizującą się w rozwiązaniach chmurowych, machine learning i analityce firmę Cloudera z Kalifornii.Pięciokrotne cięcie kosztów

W ramach wspólnych prac przedstawiciel branży motoryzacyjnej zyskał dostęp do danych zbieranych i przesyłanych w czasie rzeczywistym przez ponad siedemdziesiąt różnych czujników i sensorów w więcej niż trzystu tysiącach pojazdów. Bieżący monitoring samochodów sprawił, że tym samym mógł on zaoferować wartość dodaną swoim klientom, pomagając im lepiej utrzymać flotę, ograniczyć liczbę awarii, a tym samym zmniejszyć koszty. Zebrane dane przydały się przy analizie zachowań kierowców oraz czasu, miejsca i okoliczności tankowania paliwa. Pozwoliły także szybciej i łatwiej identyfikować wszelkie usterki i ułatwiać mającym kłopoty kierowcom ich usunięcie, m.in. poprzez wskazanie drogi do najbliższego specjalistycznego warsztatu.

W podawanym często przez współpracujące organizacje przykładzie, wspomniane rozwiązania pozwoliły obniżyć koszt utrzymania ciężarówek w jednej z firm ze średniej 12-15 centów za milę do mniej niż trzech centów za milę. Pięciokrotne oszczędności to sukces, którego nie powstydziłoby się żadne przedsiębiorstwo na świecie.

IoT ma wiele licznych zastosowań w biznesie, które w podobny sposób są w stanie przynieść namacalne korzyści. W samej tylko logistyce, o czym już we wrześniu ubiegłego roku pisał na ABC Data News Piotr Sędziak, Dyrektor ds. Operacji w ABC Data, rozwiązania internetu rzeczy wpływają na optymalizację kosztów wewnętrznych, poprawę jakości obsługi klienta czy też wpływają na oszczędność czasu i większą wydajność całego łańcucha dostaw.

Internet rzeczy, podobnie jak Big Data i machine learning, zmienia kształt kolejnych branż. Przekonywali o tym wcześniej eksperci i teoretycy, dzisiaj robią to już właściciele firm, które jako pierwsze wdrożyły nowe technologie. Przykładem jest opisany w tekście Navistar, mający ponad stuletnią historię producent, który postanowił sprawnie wykorzystać możliwości cyfrowej rewolucji, by usprawnić procesy i zachować pozycję jednego z liderów swojego segmentu rynku.

Jak inaczej firmy mogą rozwijać działalność, wykorzystując nowe technologie? Ciekawym przykładom będziemy przyglądać się regularnie w kolejnych miesiącach, dlatego zachęcamy do regularnego odwiedzania ABC Data News.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.