Liczne wymiary bezpieczeństwa

Cyberprzestępczość ma wiele twarzy. Na poruszające się i prowadzące działalność w internecie osoby oraz firmy czeka ogromna liczba zagrożeń. Ataki DoS i DDoS, wirusy, robaki i trojany, kradzieże tożsamości oraz danych, oszustwa i wyłudzenia. Odpowiedzialny przedsiębiorca powinien zdawać sobie z nich sprawę i znać narzędzia oraz usługi, które pomagają się przed nimi bronić.

Zbudowanie świadomości potencjalnych niebezpieczeństw jest dzisiaj łatwiejsze, choć liczba zagrożeń jest też nieporównywalnie większa. Internet pozwala nie tylko znaleźć tysiące przygotowanych przez ekspertów poradników, ale i w zaciszu własnego domu nauczyć się odpowiednio reagować na trudne sytuacje. Wymiana wiedzy i informacji jest też łatwiejsza na poziomie biznesowym, z racji rosnących możliwości komunikacji z uznanymi ekspertami w wielu dziedzinach. Wiele firm coraz więcej inwestuje w prowadzenie działalności z wartością dodaną, oferując nie tylko produkty i usługi, ale też wspierając partnerów wiedzą czy świadcząc im specjalistyczne usługi. W ABC Data funkcjonuje Dział Rozwiązań Zaawansowanych Value+, a jego inżynierowie zapewniają m.in. wsparcie we wdrażaniu rozwiązań z zakresów bezpieczeństwa, backupu, pamięci masowych, wirtualizacji, odzyskiwania danych i chmury.

Zobacz też: Wirtualizacja to bezpieczeństwo
Digital safety blue concept

Bezpieczeństwo IT ma wiele wymiarów… ochrona DataCenter, IoT, sieci przemysłowe, systemy bankomatowe… dobrane rozwiązanie będzie się różnić w zależności od tego, co ma być chronione. Najważniejszym surowcem w dzisiejszym świecie jest informacja – kto ją posiada, ten zyskuje przewagę nad innymi. Dlatego każdy powinien zadbać o to, by zmniejszyć ryzyko potencjalnego ataku na swoje środowisko informatyczne, stosując technologie ochrony. Począwszy od instalacji odpowiedniego oprogramowania na stacji roboczej, serwerze czy urządzeniu mobilnym, poprzez wdrożenie odpowiednich produktów bezpieczeństwa sieciowego, po edukację użytkowników. W ramach działu Value + dostarczamy produkty i wiedzę, wspierając w ten sposób naszych partnerów handlowych na wielu poziomach. Prowadzimy prezentacje produktowe i dobieramy rozwiązania uszyte na miarę potrzeb. Zanim jednak to zrobimy, zawsze proponujemy, by przy naszej pomocy wykonać testy konkretnych rozwiązań i przekonać się o słuszności wyboru sprzętu lub oprogramowania – mówi Senior Systems Engineer Value+ Damian Przygodzki.

Niedawny raport IDC Worldwide Semiannual Security Spending Guide wskazuje, że wartość światowego rynku systemów związanych z bezpieczeństwem IT wzrośnie w ciągu najbliższych czterech lat o ponad 25%, z 73,7 mld do 101,6 mld dolarów. Nie tylko sprzęt i oprogramowanie, ale też usługi cieszyć się będą rosnącym zainteresowaniem. Warto tu jeszcze dodać, że według raportu IDC, już w 2015 roku sprzedaż systemów i oprogramowania związanych z bezpieczeństwem IT na rynku polskim wyniosła 291 mln dolarów.3-1

Inwestycje wymają jednak wspomnianej na początku świadomości potencjalnych zagrożeń. Wielu konsumentów nie zna nowoczesnych metod ochrony danych i korzysta z najprostszych rozwiązań, co potwierdza choćby przygotowany przez Deutsche Bank AG „Portret finansowy Polaków 2015”. Wynika z niego, że ponad 70% użytkowników smartfonów i tabletów dba o bezpieczeństwo, nie udostępniając urządzeń obcym osobom i nie ściągając plików oraz aplikacji niewiadomego pochodzenia. A to przecież tylko podstawy. Wielu przedsiębiorców wierzy z kolei, że hasła wystarczą do ochrony ich komputerów, serwerów pocztowych i baz danych. Tym samym narażają oni siebie i swoich klientów lub kontrahentów na ryzyko i duże straty. Warto być świadomym wszystkich zagrożeń.

Na naszym blogu zamierzamy poruszać temat bezpieczeństwa regularnie i dzielić się wieloma przydatnymi wskazówkami. Zachęcamy do regularnych odwiedzin.

Źródła:

https://www.symantec.com/content/dam/symantec/docs/reports/istr-21-2016-en.pdf

https://www.deutschebank.pl/static/files/raportportfelfinansowypolakow.pdf

http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=US41702616

 

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.