Latający magazyn

Pod koniec ubiegłego roku sieć obiegły informacje o opatentowanym przez korporację Amazon pomyśle na… latające magazyny. Czy to kierunek rozwoju handlu, a także firm dystrybucyjnych, które robią wszystko, by obniżyć koszty i czas dostaw?

Opublikowane w internecie materiały pozwalają wysunąć pewne wnioski i wyobrazić sobie mechanikę funkcjonowania takich magazynów. Głównym elementem tej koncepcji są ogromne sterowce, które znajdowałyby się wysoko nad ziemią w wybranych miejscach kraju i pełniły rolę latających składowisk produktów. Zamówione przez odbiorców przedmioty byłyby z nich odbierane przez bezzałogowe drony, które automatycznie dostarczałyby zakupy do klientów. Magazynowe braki uzupełniane byłyby z kolei przez nieco mniejsze od gigantycznego sterowca aeroplany, które służyłyby też do transportowania pracowników oraz naładowanych dronów.

Unikalną cechą takich latających magazynów i jednocześnie ich największym atutem miałaby być mobilność. W zależności od potrzeb, dostosowując się m.in. do aktualnych wydarzeń, przemieszczałyby się one po kraju, ustawiając w miejscach wzmożonej aktywności konsumenckiej. Miałyby w ten sposób szybciej i łatwiej reagować na przykład na potrzeby uczestników festiwali muzycznych, imprez sportowych i tym podobnych wydarzeń. Projekt zakłada też stworzenie sieci przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi dronami, które miałyby wymieniać się danymi np. o pogodzie i ustalać optymalną trasę przelotu.

Zobacz też: co zrobić, gdy kurier zawiedzieLatający magazyn

Przypominający nieco koncept rodem z filmów science-fiction pomysł Amazona jest doskonałym symbolem nieustannych dążeń rynku dystrybucji do perfekcji. Dystrybutorzy i przedsiębiorstwa handlowe czynią wszystko, by jak najlepiej dopasować się do potrzeb swoich klientów i skrócić do minimum czas realizacji zamówień. Latające, mobilne magazyny mogą z jednej strony zwiększyć efektowność firm, z drugiej pozwolić im ograniczyć koszty związane z posiadaniem lub wynajmowaniem wielu magazynów w różnych punktach kraju.

Idea latających magazynów jest bardzo futurystycznym pomysłem, którego szanse na realizacje w dającym się przewidzieć czasie są trudne do oszacowania. Poza twardym ekonomicznym uzasadnieniem opłacalności takiego rozwiązania, wiele innych obszarów wymaga odpowiedniego zbadania i uregulowania, jak bezpieczeństwo innych statków powietrznych, zachowanie się samego magazynu i obsługujących je dronów w zmiennych warunkach atmosferycznych czy też faktyczne możliwości pracy ludzi lub maszyn na wpisanej w patencie wysokości ponad trzynastu kilometrów – mówi Piotr Sędziak,  Dyrektor ds. Operacji w ABC Data S.A. Należy także pamiętać, że statystki wyraźnie wskazują, iż większość patentów nigdy nie zamienia się w realne produkty. W tej chwili wiele wskazuje na to, że jest to jeden z dodatkowych pomysłów Amazona, który pozwala mu na skuteczniejsze pozycjonowanie się jako niekwestionowany lider na rynku sprzedaży wysyłkowej oraz propagowanie idei realizacji dostaw za pomocą dronów – dodaje.

Czy w przyszłości odważny pomysł amerykańskiej firmy stanie się rzeczywistością? Zapraszamy do dyskusji.

Źródła:

https://techcrunch.com/2016/12/28/amazon-patents-show-flying-warehouses-that-send-delivery-drones-to-your-door/
http://readwrite.com/2016/12/29/amazon-airship-patent-tl4/

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.