Czym jest Software-Defined Storage?

Tak wiele technologii i tylko jeden wirtualny świat. Szeroko opisywana przez wszystkich wirtualizacja, która pozwala na wyizolowanie odpowiednich zasobów sprzętowych z dostępnych urządzeń, otwiera drogę do innej niesamowicie ciekawej koncepcji zwanej SDS – Software-Defined Storage.

Czym właściwie jest SDS? Najprościej mówiąc jest to kierunek rozwoju pamięci masowej. Uniezależnia on ją od fizycznej maszyny przy pomocy odpowiedniego, inteligentnego oprogramowania. W ten sposób otrzymujemy możliwość wykorzystania np. nieużywanych przestrzeni dyskowych naszych serwerów poprzez spójnie zarządzane środowisko tworzące jeden wirtualny zasób. SDS oferuje przy tym szereg funkcjonalności typu replikacja, thin provisioning, snapshoty czy backup.

Czytaj też: Wirtualizacja to bezpieczeństwo

Software-Defined Storage umożliwia dopasowanie odpowiednich rozwiązań dla potrzeb użytkownika. Podobnie jak wirtualizacja serwerów, tak również technologia wirtualizacji pamięci dyskowych pozwala utworzyć programowo zdefiniowane nowoczesne centrum przetwarzania danych.

Server

Środowisko Software-Defined Storage umożliwi efektywne skupienie oraz przydzielanie zasobów dyskowych dla systemów i aplikacji według ich realnego zapotrzebowania. Dotyczy to zarówno przestrzeni jak i wydajności. Dużą pomoc przynosi tu coraz bardziej popularne wykorzystanie zasobów dyskowych w modelu STaaS (z ang. Storage as a Service). Niedrogi rozwiązania SDS mogą stanowić opłacalną alternatywę dla macierzy dyskowych i kosztownej infrastruktury SAN.

Czytaj też: Świat przenosi się do Wirtualnej Rzeczywistości

To jednak nie wszystko. Kolejnym sektorem, w którym pojawia się wirtualizacja SDS są m.in. technologie sieciowe. Zaawansowane, a więc „zwirtualizowane” przełączniki dostarczają tu komunikację sieciową dla maszyn wirtualnych łącząc je z siecią fizyczną. Z tą technologią spotkamy się także w obszarze aplikacji. Coraz bardziej popularną jej formą są „kontenery” pozwalające bezpiecznie oddzielić daną aplikację od systemu operacyjnego, innych programów oraz fizycznej infrastruktury.

Zobacz też: Wirtualizacja i przyszłość cloud computingu

SDS nie jest rewolucją. Jest ewolucją wirtualizacji, która sprawiła, że użytkownicy nie muszą już polegać na fizycznym sprzęcie mieszczącym się w ich miejscach pracy. Przy obecnym tempie rozwoju technologicznego liczba zastosowań rozwiązań Software-Defined Storage w dalszym ciągu będzie szybko rosła. Należy się temu uważnie przyglądać, bo każde z nich może usprawnić działanie naszych ekosystemów informatycznych, jednocześnie zwiększając jego bezpieczeństwo. A czegóż więcej potrzebuje branża IT?

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.