Jak IoT rozwija zabawki znane od setek lat

Otaczający nas świat zmienia się nieustannie, a wpływ na to mają przede wszystkim nowe technologie. W kształtowaniu obecnej rzeczywistości przodują rozwiązania internetu rzeczy, dzięki którym rozmaite przedmioty i narzędzia codziennego użytku zyskują dodatkowe funkcjonalności i przydatne atuty. Ewolucję przechodzą nawet zabawki i to takie, które liczą sobie setki lat.

Kendama nie jest może szczególnie popularna w Polsce. To jedna z najstarszych japońskich zabawek i gier zręcznościowych, której powstanie datuje się na koniec XVIII wieku. Zbudowana jest z przypominającego młotek uchwytu, który posiada zakończone wgłębieniami ramiona i spiczasty czubek, oraz połączonej z nim sznurkiem kulki z dziurą na spodzie. Celem gry jest podbijanie okrągłej części w taki sposób, by znalazła się na wystającym szpikulcu.Fotolia_80237034_Subscription_Monthly_M

Kendama liczy sobie ponad dwieście lat i może wydawać się prostą, przeznaczoną tylko dla dzieci zabawką. W Japonii cieszy się ona jednak niezmiennie dużą popularnością wśród mieszkańców wyspy. Regularnie organizowane są prestiżowe turnieje, w których najlepsi popisują się niezwykłą techniką i zręcznością. Jej długa historia i liczne walory sprawiają nawet, że niektórzy pracodawcy wykorzystują informację o umiejętnościach potencjalnych kandydatów w grze, określanych poziomami dan, by wybrać tych charakteryzujących się większą cierpliwością i determinacją.

Wydawać by się mogło się, że ten genialny w swojej prostocie projekt nie może zostać w żaden dobry sposób rozwinięty. Innego zdania jest jednak japoński startup Dendama, który postanowił wykorzystać możliwości internetu rzeczy, by unowocześnić popularną zabawkę i zwiększyć jej możliwości. W ten sposób powstał nowy model kendamy, wyposażony w szereg sensorów i akcelerometr, a także opcję łączenia się bezprzewodowo ze smartfonem. Za sprawą tych funkcjonalności użytkownicy mogą uczyć się skomplikowanych sztuczek, analizować swoje postępy, a nawet rywalizować na punkty z innymi fanami gry. I tak Internet of Things stał się przyczynkiem ewolucji produktu, który jest doskonale znany światu od setek lat.

Nikogo nie trzeba dzisiaj przekonywać, że IoT niesie ze sobą nieskończone możliwości. Jak bardzo zmienia świat, od produkcji i logistyki, przez zarządzanie mieszkaniem i miastem, aż po kształt i możliwości zabawek, możemy obserwować każdego dnia. Wiele z tych zmian przynosi nam namacalne korzyści. Nowe technologie to jednak też nowe zagrożenia. Znane są już na przykład sytuacje, gdy wyposażony w kamerkę i zdolność nagrywania wypowiedzi słodki pluszowy miś służy przestępcom jako narzędzie do szpiegowania. O tym jednak powiemy już następnym razem.

Źródło:
https://www.kickstarter.com/projects/358927398/dendama-the-smart-kendama-take-on-the-world

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.