Jak cyberprzestępcy wykorzystują ludzką naiwność…

Postępująca cyfryzacja i informatyzacja przedsiębiorstw to nie tylko rosnące każdego dnia możliwości dla pracodawców i pracowników. To też nowe zagrożenia związane z działaniami crackerów. Naprzeciw nim wychodzą autorzy rozwiązań mających zwiększać bezpieczeństwo ważnych danych. Nawet one nie są jednak w stanie, w wielu przypadkach, zapobiec stratom spowodowanym przez najsłabsze ogniwo – człowieka.

Rok 2008. Po kryzysie finansowym sytuacja brytyjskich firmach znacznie się pogarsza. Wielu pracowników instytucji finansowych traci pracę lub musi zgodzić się na gorsze warunki zatrudnienia. Otwiera się furtka dla cyberprzestępców, którzy zamieszczają na jednym z portali ogłoszenie z propozycją dodatkowego płatnego zajęcia. Wystarczy wysłać e-mail na podany adres. Wielu zainteresowanych robi to z firmowego konta. Późniejsza odpowiedź nie jest przez system potraktowana jako spam i nie budzi podejrzeń zainteresowanych. Tymczasem w środku znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem…

hacking in progress

Dzisiaj działający w przestrzeni wirtualnej przestępcy wcale nie mają trudniej. Korzystają z ogólnodostępnych, rozpowszechnianych przez pracowników informacji, by zdobywać potrzebne dane i dokonywać udanych ataków na firmową sieć. Wystarczy im do tego wyszukiwarka Google, konto na LinkedIn oraz własny spryt. Na serwisie biznesowym zbierają dane o pracownikach. Potem w sieci znajdują odpowiednie adresy e-mail i podszywają się pod potencjalnych klientów lub dawnych znajomych. Wiarygodność budują także wspólne kontakty. Wtedy podrobienie wewnętrznej poczty staje się dziecinnie łatwe, a tym samym rośnie szansa na udany atak na cenne dane.

Polskie firmy coraz częściej zdają sobie sprawę z możliwości i pomysłowości cyberprzestępców. Rośnie świadomość przedsiębiorców o potencjalnych zagrożeniach w Internecie i ich zainteresowanie możliwościami zwiększenia bezpieczeństwa wewnętrznych sieci. Coraz bardziej wartościowe są nie tylko odpowiednie systemy informatyczne chroniące dane, ale też praktyczna wiedza, przekazywana pracownikom.

Taką możliwość dają usługi Value+, które ABC Data świadczy swoim klientom. Usługi te obejmują nie tylko produkty i rozwiązania IT Security, ale też seminaria i szkolenia techniczne. Dzięki nim firma może istotnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo, nie pomijając przy tym najsłabszego ogniwa, czyli człowieka.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.