Ekspert o… internecie rzeczy w 2017 roku

Internet rzeczy jest uznawany przez członków Global Technology Distribution Council za jeden z najważniejszych trendów technologicznych w 2017 roku. O komentarz dotyczący przewidywań GTDC poprosiliśmy Agatę Kozak-Piotrowską, Business Unit Managera w Dziale Mobile ABC Data.

IoT dysponuje ogromnym potencjałem i ma wpływać na zmiany w sposobie działania firm z różnych branż. Przedsiębiorcy muszą jednak wcześniej określić swoje cele biznesowe i dokonać analizy potrzeb, by w pełni korzystać z tych możliwości. Czy zgadzasz się z tym?

Agata Kozak-Piotrowska, Business Unit Manager w Dziale Mobile ABC Data: Planowanie jest niezbędnym elementem każdej przemyślanej inwestycji. Nie inaczej jest w przypadku implementowania rozwiązań IoT. Liczba urządzeń, które tworzą ekosystem internetu rzeczy rośnie nieustannie, otwierając przed przedsiębiorcami wiele możliwości. Według raportu Business Insider, w ciągu pięciu lat, od 2015 do 2020 roku, zwiększy się ona z 10 do 34 miliardów. Na rozwiązania IoT przeznaczone zostanie w tym czasie łącznie sześć bilionów dolarów. Te liczby działają na wyobraźnię. Wykorzystanie jednak całego ogromnego potencjału technologii wymaga analizy potrzeb i oczekiwań. Wdrożenie do firmy inteligentnych maszyn i sensorów pozwala zwiększyć dokładność i efektywność działań, lepiej poznawać zachowania i oczekiwania swoich klientów i na bieżąco kontrolować jakość realizacji konkretnych procesów. Przedsiębiorca musi jednak najpierw ustalić, w jakim zakresie chce korzystać z technologii i co dzięki niej planuje osiągnąć. Powinien zidentyfikować problemy do rozwiązania i określić cele, które chce dzięki niej uzyskać. Wówczas zastosowanie IoT w swojej działalności przyniesie mu większe korzyści.Internet of things activation

Według członków stowarzyszenia pod wpływem rozwoju rozwiązań IoT zmieni się m.in. rynek centrów danych.

A.K.P.: Dynamiczna cyfryzacja i szybko rosnąca liczba podłączonych do sieci urządzeń zmieni wiele sektorów rynku IoT. Do firm dociera coraz więcej danych, więc stają one przed nowymi wyzwaniami z zakresu zarządzania informacją czy zabezpieczania danych. Konieczne staje się więc wdrażanie nowatorskich rozwiązań, dopasowanych do wymagań i wykorzystujących rzeczywisty potencjał internetu rzeczy.

Obniżenie kosztów działalności, wzrost zysków – jak jeszcze urządzenia IoT mogą wspierać biznes?

A.K.P.: Zastosowań rozwiązań IoT jest bardzo wiele. Od budowania nowego wizerunku przedsiębiorstwa i zwiększania wydajności firmy poprzez lepsze zarządzanie zasobami czy czasem pracy zatrudnionych osób, po zwiększanie efektywności działań logistycznych i dokładniejsze poznawanie oczekiwań i upodobań klientów. Urządzenia Internet of Things zapewniają duże ilości cennych danych, a tym samym informacji, która w dzisiejszym świecie jest największą wartością. To dzięki niej firmy stają się bardziej konkurencyjne i gotowe lepiej realizować założone cele. Rozwiązania IoT dają szansę na rozwój działalności, której w 2017 roku żaden przedsiębiorca nie powinien zmarnować.

Polecamy lekturze również poprzednie materiały z cyklu, dotyczące cloud computingu i digital signage w 2017 roku.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.