Ekspert o… cloud computingu w 2017 roku

Rynek rozwiązań IT oferowanych w chmurze rośnie dynamicznie od kilku lat, stając się motorem napędowym współczesnego biznesu. W opublikowanym przez Global Technology Distribution Council (GTDC) raporcie „Insights Into 2017” dystrybutorzy i producenci technologiczni przewidują, że w 2017 roku ten trend się utrzyma.

Członkowie stowarzyszenia wskazują na dalszy wzrost znaczenia cloud computingu w 2017 roku. Liczba oferowanych przez dystrybutorów rozwiązań będzie systematycznie się zwiększać, odpowiadając rosnącemu zapotrzebowaniu rynku i pomagając w jego rozwoju. Czy oparty na abonamencie model sprzedaży będzie wpływać na tempo migracji do chmury? Jak ważne dla rozwoju technologii będzie bezpieczeństwo oferowanych rozwiązań? O komentarz do raportu poprosiliśmy Piotra Skórzyńskiego, Business Development Managera – Cloud Solutions w ABC Data.Cloud computing

„Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorca planujący start nowego biznesu lub celujący w rozwój swojej działalności nie miał innej możliwości, jak tylko inwestować w budynki, sprzęt, oprogramowanie czy serwerownie. Rozwój środowiska IT firmy wiązał się z wydatkami inwestycyjnymi, które mogły mieć wpływ na jej rentowność w przyszłości. Infrastrukturę rozbudowywano w oparciu o przewidywania, jakich zasobów przedsiębiorstwo będzie potrzebować teraz, jak i w najbliższej przyszłości. Chmura zmieniła to całkowicie, pozwalając przenieść wydatki z części inwestycyjnej (CAPEX) do operacyjnej (OPEX). W nowym modelu biznesowym firmy płacą za rzeczywiście wykorzystane zasoby, które są zoptymalizowane pod ich potrzeby. Auto-scaling, jeden z głównych atutów rozwiązań cloudowych, pozwala znacząco obniżać koszty. Wykorzystując rozwiązania as-a-Service przedsiębiorstwa obecne już na rynku mogą szybciej rozwijać swoją działalność i ponosić przy tym mniejsze ryzyko inwestycyjne, a start-upy i małe firmy, które nie dysponują dużymi własnymi środkami, tworzyć odpowiednie do swoich potrzeb infrastruktury IT. Abonament jako forma płatności jest z ich punktu widzenia atutem, bo pozwala ograniczyć koszty w początkowej fazie inwestycji, gdy młoda firma dopiero rozpoznaje potrzeby rynku i optymalizuje swoje procesy. Wspomniane zalety chmury na pewno wpłyną na tempo migracji do niej. Nie bez znaczenia może być też fakt, że cloud to możliwość szybkiego uruchomienia infrastruktury serwerowo-sieciowej, bezpiecznego przetestowania jej w krótkim okresie, a także wyłączenia bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Koszty i czas wejścia i wyjścia z inwestycji są więc dużo niższe niż przy tradycyjnym modelu, co nie pozostaje niezauważone przez przedsiębiorców na całym świecie.

Niezmiennie ważnym tematem w kontekście rozwoju cloud computingu pozostaje bezpieczeństwo. Przedsiębiorcy coraz szybciej przekonują się do rozwiązań as-a-Service. Każdy, kto obawia się o swoje wrażliwe dane biznesowe i cenne informacje w chmurze powinien odpowiedzieć sobie na pytanie – czy na moim własnym serwerze byłyby one bezpieczniejsze? Czy dostawca usług nie jest lepiej przygotowany na awarie prądu, komponentów serwera lub urządzenia sieciowego, działania osób trzecich lub też ataki cyberprzestępców? Czy jego sieć nie jest lepiej chroniona niż moja? Decydując się na rozwiązanie chmurowe, firmy wybierają je często ze względu na najwyższe poziomy zabezpieczeń. Przedsiębiorców przekonują: oferowane przez dostawców usług chmurowych wsparcie techniczne z SLA w razie awarii, regularne aktualizacje, a także funkcjonalności takie jak back-up. Symbolicznym jest, że większość z nas uznaje banki za jedne z najbezpieczniejszych instytucji, a one też decydują się na rozwiązania cloudowe. Na platformie do sprzedaży usług chmurowych ABC Data dostępne będzie szerokie spektrum rozwiązań as-a-Service, w tym także te wybierane przez instytucje finansowe i oferowane przez polskich dostawców usług chmurowych, którzy korzystają z serwerowni umiejscowionych w Polsce i podlegają naszemu prawu. 2017 rok to zdecydowanie najwyższy czas, by z ogromnych możliwości tej technologii zacząć korzystać.”

W nadchodzących tygodniach eksperci ABC Data podzielą się swoimi przewidywaniami dotyczącymi innych segmentów rynku. Na łamach ABC Data News będziecie mogli też dowiedzieć się więcej o naszej platformie do sprzedaży usług chmurowych – ABC Data Cloud.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.