Czym są i jakie zalety mają systemy UTM?

Zabezpieczenie sieci komputerowej nie należy do zadań łatwych, ale powinno być kluczowe dla każdego przedsiębiorstwa. W odpowiedzi na nieustannie rosnącą liczbę potencjalnych zagrożeń, zwiększa się liczba dostępnych metod ochrony sieci przed nieuprawnionym dostępem. Wśród często wybieranych i skutecznych rozwiązań są systemy UTM.

Przepływ informacji pomiędzy sieciami lokalną i globalną wymaga szczególnej uwagi i przemyślanej, dobrze zdefiniowanej i ciągle optymalizowanej kontroli. Standardowe zapory ogniowe, klasyfikujące ruch na podstawie adresu IP czy interfejsów wejściowych/wyjściowych, są już w wielu przypadkach niewystarczające, by zabezpieczyć dane. Kompletne monitorowanie i pełną ochronę sieci zapewnić mogą systemy UTM (Unified Threat Management).

To zintegrowane systemy bezpieczeństwa, łączące różne, wzajemnie uzupełniające się elementy. Urządzenia te posiadają wiele funkcji i znacznie ułatwiają nie tylko ochronę danych, ale i administrację przepływem informacji w przedsiębiorstwie. Posiadają, obok zapory sieciowej, systemy wykrywania i blokowania włamań, skanery antywirusowe działające na styku połączeń sieci prywatnej i internetu, filtry poczty, wirtualne sieci prywatne umożliwiające tworzenie bezpiecznych połączeń czy mechanizmy zapewniające zarządzanie ruchem sieciowym. Potrafią doskonale chronić firmę przed wyciekiem danych. Jednocześnie ich stosowanie pozwala administratorom sprawnie zarządzać uprawnieniami do zasobów, w tym także generować raporty ze statystykami, przydatne w analizie zachowań użytkowników i stopnia wykorzystania sieci. Protection concept of digital and technological.

Charakterystyka systemów UTM oznacza, że sprawdzają się one zarówno w momencie budowania sieci w mniejszym oddziale firmy, jak i przy bardziej złożonych infrastrukturach sieciowych. Wówczas urządzenia wpinane są np. pomiędzy router/modem dostawcy internetu, a przełączniki u klienta i zajmują się skanowaniem ruchu na styku sieci wewnętrznej i zewnętrznej. Obecne systemy są również często skorelowane z lokalnymi lub chmurowymi środowiskami typu sandbox, w których analizowane są potencjalne zagrożenia.

Zobacz też: Dlaczego wirtualizacja to bezpieczeństwo?

Wybierając właściwy model, warto zwrócić uwagę na jego wydajność i elastyczność. Dobrym przykładem jest SonicWALL TZ, w którym zastosowano autorski mechanizm SonicWALL Reassembly-Free Deep Packet Inspection, który chroni sieć przed atakami z wewnątrz i zewnątrz, a także uniemożliwia cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do sieci poprzez luki w aplikacjach. Rozwiązanie to pozwala na skanowanie zagrożeń jednoprzebiegowo i bez ograniczeń, co do wielkości skanowanego pliku. Produkty z serii TZ zapewniają również bezpieczne połączenie poprzez platformy mobilne, oferując klienta  zdalnego dostępu dla systemów Windows, Mac OS, Linux, Android i iOS.

Systemy UTM skutecznie łączą różne elementy ochrony sieci, zapewniając kompleksowe zabezpieczenie zasobów przedsiębiorstwa. Szerokie spektrum zastosowań sprawia, że zwiększają one bezpieczeństwo danych nie tylko na poziomie bramy sieciowej, ale też na stacjach końcowych, wymuszając np. instalację agenta systemu antywirusowego. Ich dużą zaletą jest przy tym jednolita konsola administracyjna, która ułatwia korzystanie ze wszystkich funkcjonalności systemu. Tym samym cenne dane firmy są chronione łatwo i wygodnie.

Damian Przygodzki
Senior Systems Engineer Value+

 

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.