A Ty ile zapłacisz za ukrycie swoich „sekretów”?

Informacja jest najważniejszym surowcem w dzisiejszym świecie. Przedsiębiorstwa inwestują ogromne sumy w systemy zabezpieczeń, by chronić swoje zasoby i wrażliwe dane. Żadna organizacja nie może być jednak pewna, że jej dane nigdy nie dostaną się w niepowołane ręce. Ile warte mogą być „sekrety” firmy?

Odpowiedź na to pytanie przynosi badanie przeprowadzone przez iSense Solutions dla Bitdefendera wśród kadry zarządzającej dwustu pięćdziesięciu amerykańskich firm z sektora IT. W ramach ankiety musieli oni odnaleźć się w hipotetycznej sytuacji, w której cyberprzestępcy weszli w posiadanie wrażliwych danych przedsiębiorstwa i zagrozili ich upublicznieniem. Respondenci odpowiadali, czy zgodziliby się zapłacić im okup i wskazywali kwotę, którą byliby skłonni przekazać kryminalistom. Największa grupa, 40% badanych, stwierdziła, że maksymalna suma to 10 000 dolarów. Co piąty byłby jednak gotowy oddać za utajnienie informacji nawet pół miliona dolarów. 14% przyznało, że zapłaciłoby jeszcze wyższą kwotę, próbując za wszelką cenę uniknąć skandalu.

Fotolia_83383851_Subscription_Monthly_MW uzasadnieniu swoich wyborów uczestnicy badania wskazali na potencjalne konsekwencje upublicznienia kompromitujących i zagrażających dalszej działalności firmy danych. Negatywne komentarze w mediach i utrata dobrego imienia to tylko wierzchołek góry lodowej. Równie poważne byłyby skutki finansowe związane z wybuchem skandalu, m.in. koszty zerwanych umów i zniszczonych relacji z kontrahentami.

Zobacz też: jak liczne są wymiary bezpieczeństwa

Eksperci przewidują, że skutki działań cyberprzestępców będą coraz bardziej dotkliwe dla przedsiębiorców i globalnej gospodarki. Już w 2015 roku brytyjska firma Lloyd’s wyliczyła, że rocznie pochłaniają one około 500 miliardów dolarów. Według przewidywań Juniper Research do 2019 roku suma ta ma zwiększyć się czterokrotnie, osiągając zawrotny poziom 2,1 biliona dolarów. Nie może w tej sytuacji dziwić, że rynek security jest jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Zainteresowanych tematem zachęcamy do lektury naszych materiałów o aktualnych trendach w sektorze bezpieczeństwa IT, a także przykładowym ransomware Popcorn Time, który niedawno dał się we znaki posiadaczom komputerów na całym świecie.

Udostępnij ten artykuł na:
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Aby pobrać zawartość wpisz swoje imię i email
Twoje dane są bezpiecznie. My też nie lubimy spamu.